Pouk v glasbeni šoli Škofja Loka

Pouk poteka od ponedeljka do petka v popoldanskem času, izjemoma tudi ob sobotah dopoldne. Vsak učenec v glasbeni šoli ima med izobraževanjem pravico in dolžnost prispevati k uresničevanju ciljev in nalog šole v skladu z izobraževalnim programom, zakoni in drugimi predpisi ter letnim delovnim načrtom šole.



Šola zagotavlja učencem:

  • obiskovanje pouka in drugih oblik organiziranega izobraževalnega dela,
  • razvijanje njihovih sposobnosti,
  • pridobivanje kakovostnega in sodobnega znanja,
  • upoštevanje individualnih in razvojnih posebnosti,
  • prilagoditev dela za zelo nadarjene učence, ki se pripravljajo na državno, oziroma mednarodno tekmovanje v znanju,
  • dodatni pouk za zelo nadarjene učence za seznanjanje z obsežnejšim in zahtevnejšim programom,
  • spoštovanje osebnosti,
  • varnost in zaščito pred vsemi oblikami nasilja v šoli,
  • izobraževanje v duhu strpnosti in spoštovanja različnosti ljudi,
  • pravico do zdravega, varnega in vzpodbudnega delovnega okolja,
  • varovanje osebnih podatkov v skladu z zakonom in drugimi predpisi.


Dolžnost učencev je:

  • redno in pravočasno obiskovanje pouka in drugih oblik organiziranega izobraževalnega dela,
  • nastopanje na šolskih in drugih nastopih, določenih z izobraževalnim programom, letnim delovnim načrtom, šolskim koledarjem in drugimi predpisi,
  • vnaprejšnje obveščanje šole o drugih javnih zunajšolskih nastopih in pridobitev soglasja šole,
  • spoštovanje drugih in vedenje v skladu s splošno sprejetimi civilizacijskimi normami,
  • prispevanje k ugledu šole,
  • varovanje ter ohranjanje premoženja šole, lastnine učencev in delavcev šole.

 

Izposoja inštrumentov:

Učenci si lahko izposodijo nekatere šolske inštrumente in inštrumente, ki jih šola zaradi pomanjkanja lastnih inštrumentov najame pri zunanjem ponudniku (velja za godala). Načeloma velja dogovor o izposoji za prvo leto šolanja (razen izjem).

ŠOLSKI PROSTORI
Vzgojno-izobraževalno in umetniško delo Glasbene šole Škofja Loka izvajamo na več lokacijah:

Puštalski grad v Puštalu pri Škofji Loki – Puštal 21
vodstvo in uprava šole, knjižnica, učilnice za individualni in skupinski pouk, mala dvorana za nastope v kapeli

Mestni trg 26, Martinova hiša
vaje kitarskega in godalnega orkestra

Šolska ulica 1, OŠ Škofja Loka-Mesto
predšolska glasbena vzgoja in glasbena pripravnica

Studenec 5, Gasilski dom Škofja Loka
pouk tolkal

Studenec 10, Špitalska cerkev
pouk orgel

Partizanska cesta 1, prostori Mestnega pihalnega orkestra Škofja Loka
vaje šolskega pihalnega orkestra

Podlubnik 1c, Športna dvorana Poden
baletne urice, plesna pripravnica in balet

Poljanska cesta 87, Sokolski dom Gorenja vas
pouk glasbene pripravnice, nauka o glasbi, flavte, klarineta, saksofona, kljunaste flavte, kitare, harmonike, violine, viole, violončela, klavirja

Jobstova cesta 22, OŠ Žiri
pouk glasbene pripravnice, nauka o glasbi, ansambelske igre, flavte, klarineta, saksofona, kljunaste flavte, klavirja, kitare, tolkal, trobente, evfonija, violončela

Otoki 13, OŠ Železniki
pouk nauka o glasbi, orkestrske igre, flavte, klarineta, saksofona, kljunaste flavte, klavirja, trobente, evfonija, pozavne, diatonične harmonike

ŠOLSKI KOLEDAR

KOLEDAR ZA ŠOLSKO LETO 2024/2025

V šolskem letu 2024/2025 se pouk začenja v ponedeljek, 2. septembra 2024, z uvodnim srečanjem in razdelitvijo urnika, končal pa se bo v torek, 24. junija 2025, z razdelitvijo spričeval.

Ocenjevalni obdobji:

  • 1. ocenjevalno obdobje: od 2. septembra 2024 do 31. januarja 2025
  • 2. ocenjevalno obdobje: od 1. februarja 2025 do 24. junija 2025

 

Počitnice:

  • jesenske: od 28. oktobra do 1. novembra 2024
  • novoletne: od 25. decembra 2024 do 2. januarja 2025
  • zimske: od 24. do 28. februarja 2025
  • prvomajske: od 27. aprila do 2. maja 2025
  • poletne: od 26. junija do 31. avgusta 2025

 

Pouka prosti dnevi
(v skladu z drugim odstavkom 10. člena Pravilnika o šolskem koledarju za glasbene šole):

  • 3. januar 2025
SODELOVANJE S STARŠI, OBISKOVANJE POUKA, OPRAVIČEVANJE ODSOTNOSTI, GOVORILNE URE

Želimo si, da bi starši kar najtesneje sodelovali s šolo in obratno.

Starši se lahko udeležijo pouka svojega otroka, zaželeni so individualni pogovori med učitelji in starši, udeležba na govorilnih urah, roditeljskih sestankih in seveda na nastopih učencev. Ne morejo pa biti navzoči pri opravljanju letnih in popravnih izpitih.

Učenci naj prihajajo v šolo pet do deset minut pred začetkom pouka in naj mirno počakajo pred učilnico, da ne motijo drugih. Z lepim vedenjem, s prijaznim in spoštljivim odnosom do sošolcev in učiteljev ter s pozdravljanjem starejših bodoprispevali k dobremu vzdušju na šoli.

Če pride do izostanka od pouka, morajo starši učitelju sporočiti vzrok izostanka od pouka v treh dneh. Starši to lahko sporočijo osebno ali v pisni obliki.

Če starši izostanka ne opravičijo, jih učitelj pozove, da izostanek opravičijo v petih dneh. V kolikor učitelj v omenjenem roku opravičila ne prejme, se izostanek šteje za neopravičen.

Poškodovanje šolske lastnine in neplačevanje šolnine se sankcionira.

Govorilne ure 2024-2025

PREVERJANJE IN OCENJEVANJE ZNANJA

Znanje učenca se preverja pri pouku in na nastopih. Pri ocenjevanju učitelj upošteva stopnjo in kakovost učenčevega znanja, njegovo nadarjenost, delovne navade in prizadevnost, njegove subjektivne in objektivne pogoje za glasbeno šolanje. Učitelj spremlja učenčevo delo skozi vse leto in pri tem upošteva zlasti obseg in kvaliteto predelane snovi, učenčeve muzikalne in tehnične sposobnosti
ter uspešnost nastopanja.

Pri pouku nauka o glasbi in solfeggia se ocenjujejo učenčevi ustni odgovori, pisni izdelki in projektno delo. Učenci napredujejo, če so ob koncu šolskega leta pozitivno ocenjeni. Letni izpit iz solfeggia se opravlja ustno in pisno ob zaključkuvsakega letnika.

Pri komorni igri in orkestru se pri ocenjevanju upošteva prizadevnost in redna pripravljenost učenca.
Učenci, ki obiskujejo 1. razred inštrumenta, bodo napredovali v 2. razred ne glede na dosežene ocene pri posameznem predmetu. Učenci 2. in višjih razredov bodo pri individualnem pouku in nauku o glasbi številčno ocenjeni po vsakem ocenjevalnem obdobju, ob koncu šolskega leta pa bodo pred komisijo opravljali izpit iz inštrumenta oziroma petja ter pisali izpitno nalogo iz nauka o glasbi ali solfeggia.

Zelo nadarjeni učenci, ki so nadpovprečno uspešni, lahko na predlog učitelja ali izpitne komisije hitreje napredujejo. O tem odloča učiteljski zbor v soglasju s starši.

Če učenčevega znanja ob koncu šolskega leta zaradi daljše opravičene odsotnosti, bolezni, preselitve ali zaradi drugih opravičljivih razlogov ni mogoče oceniti in njegovo znanje ne zadošča glede na predpisani učni načrt, lahko učenec v drugem obdobju nižje stopnje glasbene šole oziroma na nižji stopnji, če se ta ne deli na obdobja, ter učenec na višji stopnji glasbene šole izobraževanje podaljša za eno leto.

Učenec, ki je ob koncu pouka v šolskem letu negativno ocenjen iz nauk o glasbi oziroma iz solfeggia, do konca šolskega leta opravlja popravni izpit v rokih, ki so določeni s šolskim koledarjem. Popravni izpit lahko opravlja učenec le enkrat v posameznem šolskem letu oziroma le enkrat v istem obdobju ali stopnji.

Nastopi učencev so obvezni del vzgojno-izobraževalnega procesa. Omogočajo nadgradnjo njihovega umetniškega doživljanja in lastnega izražanja ob skladbah, ki so se jih naučili pri pouku s svojimi učitelji. Učenci bodo nastopali na razrednih nastopih, na rednih šolskih nastopih v kapeli Puštalskega gradu, imenovanih Glasbeni vrtiljak, na nastopih dislociranih oddelkov in na številnih prireditvah izven šole. Gostovali bodo tudi na drugih glasbenih šolah in sodelovali na srečanju glasbenih šol Gorenjske in zamejstva ter na državnih revijah.

ROKI ZA OPRAVLJANJE LETNIH IN POPRAVNIH IZPITOV
  • jesenski rok: 10. do 13. september 2024
  • zimski rok: 20. do 30. januar 2025
  • majski rok: 15. do 20. maj 2025 (za učence zaključnih razredov osnovnih in srednjih šol)
  • junijski rok: 11. do 20. junij 2025
  • jesenski rok: 20. do 29. avgust 2025
  • Popravni izpiti: 20. 8. – 30. 6. in 20. 8. – 29. 8.

V navedenih rokih lahko opravljajo izpite tudi učenci, ki niso vpisani v Glasbeno šolo Škofja Loka. Izjemoma lahko ravnateljica določi tudi dodatne izpitne roke.

OBVEŠČANJE STARŠEV O USPEHIH UČENCA

Učitelj ob koncu prvega ocenjevalnega obdobja z vpisom številčne ocene v beležko starše pisno obvesti o učnem uspehu učenca. V predšolski glasbeni vzgoji, glasbeni in plesni pripravnici učitelj starše med šolskim letom ustno obvešča o razvoju glasbenih oziroma plesnih sposobnosti učenca.

Učenci ob koncu pouka v šolskem letu dobijo spričevala z letnimi ocenami za posamezne predmete.

Na nižji in višji stopnji šola ob koncu pouka izda spričevala s številčnimi ocenami. Če je učenčevo znanje iz kateregakoli predmeta ob koncu pouka ocenjeno z oceno nezadostno, učenec ne prejme spričevala, dosežene ocene pa se vpišejo v obrazec »Obvestilo o letnih ocenah«. Učencu, ki konča izobraževanje na nižji stopnji, šola izda spričevalo o končani nižji stopnji glasbene šole. Učencu, ki konča izobraževanje na višji stopnji, šola izda spričevalo o končani višji stopnji glasbene šole.

Učenci predšolske glasbene vzgoje ter glasbene in plesne pripravnice bodo ob zaključku šolskega leta prejeli spričevala o končanem programu.

VPIS, SPREJEMNI PREIZKUS IN IZPIS MED ŠOLSKIM LETOM

Glasbena šola Škofja Loka bo za šolsko leto 2025/2026 vpisovala učence na podlagi razpisa za vpis, ki bo objavljen 3. maja 2025 na oglasni deski in na spletni strani glasbene šole.

Sprejemni preizkusi kandidatov:

  • redni rok: od 20. do 30. maj 2025,
  • naknadni rok za morebitna prosta mesta: 20. do 25. avgust 2025.
  • Vpis učencev v 1. razred: 2. do 10. junij 2025;
  • vpis v 2. in višje razrede: 20. do 24. junij 2025.

 

Med šolskim letom izpis praviloma ni mogoč, v izjemnih primerih se učenec lahko izpiše na podlagi pisne vloge staršev. O izpisu odloča ravnateljica.

Prijavi se na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnih dogodkih v naši glasbeni šoli.

S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.