Ulično muziciranje mladih
Sobota, 8. junij, Staro mestno jedro Škofje Loke
Poglej galerijo zadnjega dogodkaTolkala so skupina inštrumentov, v katero spadajo vsa glasbila, ki oddajajo zvok ob udarcu, tresenju ali drgnjenju. Gre za zelo raznoliko skupino po obliki posameznih glasbil kot po načinu igranja. Predstavljajo pestro mednarodno družino in jih najdemo v različnih kulturah po vsem svetu.
Tolkala veljajo za najstarejše inštrumente v zgodovini človeštva.
Akustično delimo tolkala na idiofone in membranofone. Pri idiofonih zveni snov, iz katere je narejeno glasbilo (npr. triangel, činele, ksilofon …), pri membranofonih pa zvenijo napete opne oz. membrane. Membrane so iz ustrojene kože. Na večino membranofonov igramo s pomočjo palic ali pa z rokami (npr. bonogosi, konge, tamburin …).
Tolkala lahko delimo tudi na ritmična in melodična. Med ritmična tolkala prištevamo membranofone, razen timpanov so to mali boben, veliki boben, komplet bobnov, bongosi, konge in timbalesi, ter idiofone, ki so kastanjete, tamburin, triangel, les, činele, zvonec, tam-tam, temple blocks, ropotulje, strgalo, kabasa, palčke, raglja in kraguljčki. Melodična tolkala pa so npr. ksilofon, marimba, vibrafon, zvončki, zvonovi …
Pri pouku učenci spoznajo ksilofon, vibrafon, marimbo, bobnarski set, mali boben, timpane ter ostala mala in orkestrska tolkala.
Glasbeniku, ki igra na tolkalo, rečemo tolkalec.
V prvih treh razredih nižje stopnje učenci vzporedno razvijajo tehniko igranja na malem bobnu, kompletu bobnov in na ksilofonu. V četrtem razredu se učenje razširi na vibrafon, v petem razredu na timpane, v šestem razredu pa na marimbo s tehniko obvladovanja štirih palic.
Večino malih tolkal (triangel, kastanjete, tamburin, činele a due itd.) v času šolanja dodajamo postopoma in jih s pridom uporabljamo pri igranju v komorni skupini in orkestrih. Na koncu nižje stopnje morajo učenci pri izvajanju že kazati tudi razumevanje različnih glasbenih stilov (klasika, jazz …).
Za začetek učenja priporočamo starost 8 do 10 let.
Učni program se izvaja po javno veljavnih učnih načrtih. Zasnovan je tako, da ga lahko prilagajamo zmožnostim posameznega učenca. Učenci so vključeni v programski koncept, ki jih vodi skozi uravnotežen razvoj muzikalnih in tehničnih sposobnosti, spoznavajoč različna glasbena obdobja.
Učenje tolkal traja 8 let, in sicer 6 let na nižji stopnji in 2 leti na višji stopnji.
Po uspešno opravljenem letnem izpitu v 6. razredu nižje stopnje učenec poleg letnega spričevala pridobi tudi potrdilo o zaključenem šolanju na nižji stopnji. Za prehod na višjo stopnjo izobraževanja mora učenec na letnem izpitu pokazati dobro obvladovanje vseh tehničnih in muzikalnih elementov igre in pridobiti pozitivno mnenje izpitne komisije.
Izposoja tolkal na šoli ni možna.
Bodite obveščeni o aktualnih dogodkih v naši glasbeni šoli.
S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.