Trobila

Trobila so glasbila v celoti narejena iz kovine. Vsem inštrumentom družine trobil je skupno, da za igranje uporabljajo ustnik, zavita cev pa se na koncu konča z odmevnikom. Za spreminjanje različnih tonov imamo ventile oz. drsnik (poteg).  Trobila prepoznamo po prodornem tonu. Slišimo jih  v najrazličnejših sestavih in različnih glasbenih stilih.

Na Glasbeni šoli Škofja Loka poučujemo trobento, rog, evfonij, pozavno in tubo.



TROBENTA

Trobenta je v družini trobil inštrument, ki zveni najvišje, velikokrat pa tudi najglasnejše. Zanimivo je da sodi med najstarejše inštrumente saj so arheologi našli dva ohranjena inštrumenta iz 2. tisočletja pred našim štetjem. Trobenta se pojavlja v vseh zvrsteh glasbe in v vseh mogočih sestavih in orkestrih. Njen zven je mogoče slišati v marsikaterem filmu ali risanki.

Priporočljiva starost

Eden izmed ključnih dejavnikov za igranje trobente so zobje. Pomembno je, da ima otrok že stalne sprednje zobe. Priporočljiva starost za učenje trobente je od 9 do 12 let.



FRANCOSKI ROG

Francoski rog ali samo rog v skupini trobil slovi po najlepšem tonu. Znan je tudi po tem, da dolžina njegovih cevi krepko presega 4 metre. Vseeno pa njegov tonovski obseg zajema od najnižjih basovskih tonov pa vse do visokih registrov. Rog je inštrument, ki ga lahko slišimo v najrazličnejših sestavih od komornih zasedb do pihalnih in simfoničnih orkestrov.

Priporočljiva starost

Za začetek učenja roga je priporočena starost od 9 do 11 let. Pomembno je, da ima otrok že stalne sprednje zobe.



POZAVNA

Pozavna je trobilni inštrument, ki ga igramo z drsnikom, ki ga premikamo gor in dol, da spremenimo višino tonov. Ima močan in jasen zvok, ki ga lahko slišimo v orkestrih, pihalnih godbah in celo v jazzu.

Priporočljiva starost

Za začetek učenja pozavne priporočamo starost od 9 do 18 let. Ob ustrezni telesni razvitosti in fizičnih sposobnostih se ta starostna meja lahko tudi zniža. Eden izmed ključnih dejavnikov za igranje trobente so zobje. Pomembno je, da ima otrok že stalne sprednje zobe. Če je otrok še premajhen in so njegove roke še prekratke za doseg vseh leg, metode učenja in velikost pozavne prilagodimo otrokovi velikosti.



EVFONIJ

Evfonij ali bolj poznano bariton je nekoliko manjši od tube, a ima zelo lep in mehak zvok. Igra srednje tone in se pogosto uporablja v pihalnih godbah, kjer ga lahko slišiš igrati lepe melodije. Je tudi nepogrešljiv del narodno-zabavnih ansamblov.

Priporočljiva starost

Za začetek učenja evfonija priporočamo starost od 9 do 16 let. Ob ustrezni telesni razvitosti in fizičnih sposobnostih, se ta starostna meja lahko tudi zniža. Eden izmed ključnih dejavnikov za igranje evfonija so zobje. Pomembno je, da ima otrok že stalne sprednje zobe. V kolikor je otrok še premajhen in so njegove roke še prekratke za doseg vseh leg, metode učenja in velikost evfonija prilagodimo otrokovi velikosti.



TUBA

Tuba je največje trobilo in igra najnižje tone. Nanjo igramo z ventili, njeno bučno in globoko igranje pa pomaga ustvariti trdno glasbeno podlago. Največkrat jo vidimo v orkestrih, kjer skrbi za basovske tone.

Priporočljiva starost

Za začetek učenja tube priporočamo starost od 10 do 18 let. Ob ustrezni telesni razvitosti in fizičnih sposobnostih se ta starostna meja lahko tudi zniža. Eden izmed ključnih dejavnikov za igranje tube so zobje. Pomembno je, da ima otrok že stalne sprednje zobe.

Trajanje programov

Učne programe izvajamo po javno veljavnih učnih načrtih. Zasnovani so tako, da jih lahko prilagajamo zmožnostim posameznega učenca. Učenci so vključeni v programski koncept, ki jih vodi skozi uravnotežen razvoj muzikalnih in tehničnih sposobnosti, spoznavajoč različna glasbena obdobja.

Učenje trobil traja 8 let, in sicer 6 let na nižji stopnji in 2 leti na višji stopnji.

Po uspešno opravljenem letnem izpitu v 6. razredu nižje stopnje učenec poleg letnega spričevala pridobi tudi potrdilo o zaključenem šolanju na nižji stopnji. Za prehod na višjo stopnjo izobraževanja mora učenec na letnem izpitu pokazati dobro obvladovanje vseh tehničnih in muzikalnih elementov igre in pridobiti pozitivno mnenje izpitne komisije.

Namen in cilji poučevanja
  • prebujanje interesa za glasbo,
  • spoznavanje osnovne tehnike in zakonitosti igranja na klavir,
  • razvoj kognitivnih in fizičnih sposobnosti,
  • razvoj motoričnih spretnosti,
  • spodbujanje ustvarjalnosti in delovnih navad,
  • utrjevanje koncentracije in glasbenega spomina,
  • igranje v skupinah in različnih zasedbah,
  • spodbujanje javnega nastopanja,
  • spodbujanje socialne interakcije in empatije,
  • igranje v skupinah in različnih zasedbah v šoli,
  • oblikovanje odnosa do glasbe in s tem do splošne glasbene kulture.
Izposoja inštrumenta

Šola učencem začetnikom omogoča izposojo inštrumenta. Po posvetu s pedagogom si ga učenci lahko izposodijo na začetku šolskega leta.

Prijavi se na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnih dogodkih v naši glasbeni šoli.

S posredovanjem svojega e-naslova se strinjam z uporabo mojih podatkov za namene obveščanja.